Nu există un manual pentru ”cum să fii un naș bun”, cum nu există un manual pentru “cum să fii un prieten bun”.
Când Mari și Mihai ne-au propus să le fim nași, replica lui Radu a fost: “sunteți siguri că vreți să fim noi?” Radu și Mihai se cunosc de vreo 15 ani așa că finul cam știa ce-i poate pielea “nașului”… Despre mine putea doar să presupună că… “cine se aseamănă se adună” :) Eu și Mari n-am avut nevoie de 15 ani ca să fim sigure că o să ne înțelegem!
Duși cu capul, mai puțin normali, dar totuși suntem doi oameni obișnuiți și foarte fericiți că ne-au ales pe noi. Acum... sper că și ei și să nu regrete mai târziu. :))
V-am promis o poveste, dar nu vreau să o spun din cuvinte, ci din imagini. Nu o să vă țin prinși în text pentru că asta este o postare în care îmi doresc să vă țin prinși în fața pozelor.
Iată-i pe viteji făcându-și curaj! :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi48gA9ceaEJTBZAKuHu1yH0-q5UigwRnEgZtitvE4qaimrxHB_fIxDFBDxKnGjPKJcShSCkedNqNS1f2mbbYgT2XuCxN5FwBP8V8n4Jlv7fKBviX_85-DwmDCX_hWQfOnc678zQV3e02Bp/s1600/NuntaMM0066.jpg)
La făcut curaj femeile au fost aproape egale cu bărbații! :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSPO-JP2WbgzyNn5NpaEW2c2eFTlAnIVFluaW8pl5Yyps05wP6G4VJCXNa2gYaIjikexjp9Z-y00IIhKLe071OZl1cE8FkHRrH90uTgLH5zHLkEgVsQCyTFlLQ7VF4eaHJgvmWobEuvYKh/s1600/NuntaMM0142.jpg)
Fusta mea, fustițele domnișoarelor de onoare și rochia de mireasă au fost făcute de... MIREASĂ! Da! Mari s-a ocupat de hainele noastre. Pentru că îi place atât de mult să creeze haine și are talent am încurajat-o să se țină de visul ei.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiE4FUa2fsVJfRwAWB3Wwih8U1mFg5EPALIlDvmb960fxoxNKH1vzUOMReaPvn8G6Av2saX_Y5GB6t-RsAoHApIdXbP-XMEJQramNEglgL0O6gp1BVg-SxWFcSe2_n4vsgwzy5_Ow0ECyrW/s1600/NuntaMM0190.jpg)
Există și poze mult mai reușite din piscină, dar sunt interzise minorilor! :))
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgiQPkDAy-J6p6rUqqjvdO0SfSD4QwaMgy8dWXn9grP_Cvdg7HuDsFB7P_3XM-A-MzI3pd9HMoBAySui_lzz5sragWa7jwYW-dGGeN4X6X0T8uD04fmdxDZEZUstG0dSZtKjfHToILfP55T/s1600/NuntaMM0234.jpg)
Cred că am făcut mai multe poze cu mireasa decât cu nașul :)) Radu nu prea stă la poze. Se potrivește de minune cu finul lui, Mihai, care s-a pozat numai rugat. :))
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjoKcajU8o26TSQRMWPzZyEACy8VOYNgn_4AZHzKJ7IRaS9aP5OsWox_7oI9rlDEWbUnMdnugpQ1Xq79lgiwKd4TrhuM52LylV-hULQIuAVFHNK72RiiUYeMBtaD1rRt1gUSXClnNMHSXEr/s1600/NuntaMM0266.jpg)
Prințul n-a venit, dar și-a trimis calul! :D
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhxIIe9DeqkJI5q0ZB2vmNuOkefptduVZC0CUqmPHRYC7Wm5q22yWcfTRb28Q6yIErwwsMUGzhlmeqEXJYuz75-IMFB5X6R2ZVMaRQrZBteSc7r99ug66c0cdbHHKAMLWTnIg16_tUxIrl8/s1600/NuntaMM0388.jpg)
Love is in the air. Friendship is down to earth!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEicfC4aWi9D7LDvIvmkhPlf7IyGV94z4giR3dI5q9tzpoOLxyZnNUZIfF9a_8ZaetGUal8Od_hntLA4zGqgU3Sax5PRwVd1RgVqPHd8AQRqp7ieorI4PEvPRnp7gTeQqKGGzr5HDtQpNc04/s1600/NuntaMM0413.jpg)
L-am prins la o poză! :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiosZk0E5CEHWu0CY4yny0lRtIPQZZDKKfXmo1D3-BSjWIxVehN4YYYz7yl0fe1D89BWdHtgYMfXThPDTUnZZKCsQ3oa1VY3MCgyRM-CA1Qsh0znMYC_gsZSCKN3YIY-Z_BMuytvqqGjQhM/s1600/NuntaMM0427.jpg)
Așa zâmbim după un singur pahar! :D
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZFIHdLa69ITbeikRjZ-SvFU7hVMALiRVqwSMRrMjNDh-xOcpTFFybDY4zN-H7tc6rRRV3qwOMZ8xKUDw3aTw5Dgx2-C3_yFcBtfvaa4X9f4SEfyU6Ez_gNOoEjEsg08uaAI5vFX0PVluk/s1600/NuntaMM0455.jpg)
Pup-o!!!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzgZndNUtdDXmc3-hfPGrODi3scw_joFuvfRU81GD7VotZmfWave8yhuh3N5UxBs18w_Z5M1xwQKVgT6Ay2JcakOy-ckbpuhPtCkdg5adYu7TEYUeOZo-sm-0ZKKvm8_1kfs44uC-D2pG7/s1600/NuntaMM0471.jpg)
De bună voie și nesilită de nimeni!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhp7V0dHolwvUbYqjYhd_DMC0lDaURHET_o1P8HeuY4-qhWagzfCjmpZF7GaO_ywKBoEGS_ZpkaCjQJ1wzLfV4i4qmHi9l5Y8Sl_IRnewqTgqQ1X0DGFAtoqRL5Nmzzh19rCehUoO3_TVoz/s1600/NuntaMM0547.jpg)
Prietena mea, Ramona Macovei, a făcut un decor atât de frumos! Habar nu avea ce urma să se întâmple doar câteva ore mai târziu!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgREUFmhdHXVkoJSA11K3mI7G9gRjglpUanIQIN8QtOx2hlfGwYOJ03Uth77chSeBe9AIMLVmcN2s_rDGwILDDj-pOcj6Y0ffQLkHYDMvU5P0d90xK254fEs2G9m5lgTK5GCWmhuCEUSIZL/s1600/NuntaMM0606.jpg)
Încă nu se învârtea totul cu noi! Ne învârteam chiar noi cu preot cu tot! :)) Nu-i așa că am fini frumoși? Dar și noi suntem niște nași fini! :D Așa s-a numit grupul nostru de whatsapp!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFUJ_WztblHKD9ZJWk6AKCLgXvT7F-ghPRPvG2C8YAMP9sYiH5XZhyphenhyphenm5anus6IO4aNv_qdhEn6i5PJkzmdprSaBqJKUYaWV1vZ8l51JJn5tj0H7_qVTYZ8nKol4VyLzVMAIig_j4lRhord/s1600/NuntaMM0637.jpg)
La nunta lor am plâns, dar nu în poza asta. Aici Mari a fost atât de amuzantă încât nu m-am putut abține!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgqr9fE7x3thQrrBjL0lRK8XrFc-S5jEj-zKorEISTfGGHiZFMRICXeF688Ry9MwHuLjEJfrb5NVm57Ot0Ve7kpp2E94ZgoGAZWzHuKW_bCEE7Xw8yoK-kr7aVp9JIbuEE87hZAtbsLEhzO/s1600/NuntaMM0643.jpg)
Băieți... s-a mai dus una!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjR5iG5Zcz3ZwlRRi_FK3xucTqOnOohxpkeBRFdhFUg26MMVaoddZs4pPcgQNU1b3f_srTW-wAy16oeSDC8QgSCq6VUGRnQUyAoAvQtNLxy-Ah0O27YoupWQmWi47idlSP7u6H_ed6TpO0M/s1600/NuntaMM0658.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiMNGUhdhgc0LTppdWLJiyT9IW33BHWSOJOz81uE9sP-T3PMaQqxq3ORE9mhfnLu720Eb_wwPrKk5AS6JJyWy8tTcaxqMDWN_hl2uWao3fj8w9Zbh1s2TM4rXy5hkZz5QU2hNUvxiWXpPhO/s1600/NuntaMM0681.jpg)
Aici mi-a spus că are o rezervă de Jägermeister! :D
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGZRTFgSEEvFBnS7gaM8n9iSGfQrdaDxp6s1jQxMGPBZkgw6BWLrh0Wz5tyCe2d4X6tSY-mYaN4e5sae8-uXkKPSTUagsX4AZ3Lk8KShj1zgHwc8hmJmvYZNyqKMTXQ6ke9HXBw5KSVCLI/s1600/NuntaMM0713.jpg)
Lui Mihai nu știu ce i-a spus... dar părea foarte fericit. :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEisbH6qeourU79HCcH_hhXjrtL-4B7uvxv5bQqbaaf10SGNtgmtTpTwJcVNNKix4czdFc8r2Wt3u1U0DQiy3hzVW9HMneldQb4np1dpuMnK7OOsyqbx85zFFz3WjydujzBHWsGb80bJ4Vnk/s1600/NuntaMM0756.jpg)
Blurred lines...
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjAEglgGAMAvsTRCPFX42kiAtsh-8ZcZ-2MuGVmrHIy_3DhOBs_iy08ZnEPkNs5m0oOeCHom_IwzcyrXLlqvr-BsrKvs_au_myoQ1FKogxNWTg5uGg10PDiBeuQbJOnwfqjOyL5ph7-2OMb/s1600/NuntaMM0985.jpg)
More Ramona Macovei magic!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiadsQavY1p8Zy85l_UZnyhSfJUBB1izIMogEB-KtNYL9bqzMoikXUEXRAdZAivXt-VfJV-uoOkFZYgyngMhKEbzrno2mOGNGl6zp6ckDfJcVHh2EaXDcV38bCOMKzJGqV-v8g_bqhMyaLI/s1600/NuntaMM1031.jpg)
Cum am ajuns aici? Clar lipsesc niște cadre de unde ni s-a rupt filmul! :))
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiRnUFqQdtCmhPds_DEAOvpUJz4r18vzCOErDVOORhFDVvnR_YEf1vM9q0nQdMQQTcskrjjkQROr4h_3sNiU3hosKodIrxuhv1Vy_GN-bg394tPkb8W3gtciQIvGq7rmzWIQJmyaG4TrYnr/s1600/NuntaMM1103.jpg)
Am inventat un obicei nou: răvășitul miresei!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4aCBaTAn6jostvO2ghCs0plZiZ-uazXe9iA0EmbSUbcQoxssqlQgqG0I4IzresBJuxQ7gYvbUD7TOTD7aQTNaWAXVwE2CY_Zo6sDkUjYG7i6_SuzMp9qEHZn-a6ZypSkHGG-TVSnndmBI/s1600/NuntaMM1109.jpg)
Splendoare în iarbă!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0FZvtlRtfif1ELn62YLTrqB1vN6vdG0M5Wew6xOvh8akPc9FblJXiQRLzX_ncrAe-3hJpCj1sTRYiUfT-R7-46nIr-CxevxmVaTsL0n0fiXUthLz5GoEpEDEeoxyX68QR09barnh-Enke/s1600/NuntaMM1153.jpg)
Nașii trebuie să fie părinți spirituali. Noi am preferat să fim tovarăși de joacă! :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhNElxVLpp5eYNdea6dGx1HcSSHaHhIhDOoPL8lB_xN1NwS3NZNXOKs1pobisu5lYAgjvD9yZP8tKHkK6PK82tlNt_klH8BQ8IaJ5cOOARfnPtdLSbVI_EyLOjMHycscD5tDydaTHKdDDp/s1600/NuntaMM1165.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKsssklgtRKvNbtqCfSCbnn4bjqBqTlWoDguv94nvaz-jIUcoGLSf6ZY7Bqg5wWK-fiiGdxQfIj_AzKF6k3uuh6Iw1iEcXHLr2-_ctgGMB-psQrsxVqIl9BnxE9iysFJwsJYy9SClz0pRe/s1600/NuntaMM1167.jpg)
Nu vă supărați, câte calorii arde o nuntă la care s-a dansat non-stop?
După atâta efort parcă merge și un tort! :D
Nimic din ce v-am scris și arătat în imagini nu s-ar fi întâmplat atât de frumos fără Ramona Macovei și echipa ei magică. Se numesc NUNTĂ LA MARE și sunt mai mult o familie decât o firmă. Tot ei s-au ocupat și de nunta noastră! După succesul acestei nunți în vie garantez că orice petrecere cu ei este mai vie :))
Foto: Dan Ene.
Foto: Dan Ene.